5 000 Sk Slovensko 2005 – Korunovácia Leopolda I.
Slovenské zberateľské mince NBS, Zlaté zberateľské mince SR, MinceBratislavské korunovácie – 350. výročie korunovácie Leopolda I.
Pamätná zlatá minca v hodnote 5 000 Sk
V prvej tretine 16. storočia ohrozovali Uhorsko nájazdy Turkov. Po obsadení hlavného mesta Budína rozhodol Uhorský snem v roku 1536, že hlavným a korunovačným mestom Uhorska bude Prešporok (dnešná Bratislava). V rokoch 1563 – 1830 bolo v gotickom Dóme sv. Martina korunovaných 11 panovníkov a 8 kráľovských manželiek.
Ako šiesty z uhorských kráľov bol v Prešporku korunovaný Leopold I. Korunovácia mladého princa sa uskutočnila 27. júna 1655. Vlády sa ujal v roku 1657 a panoval až do svojej smrti v roku 1705. Jeho takmer polstoročnú vládu poznačili viaceré protihabsburské povstania a najmä protiturecké vojny. Turecko v nich utrpelo najväčšie porážky a Turci boli vyhnaní z Uhorska. Habsburská monarchia, ktorá bola dovtedy len voľným zväzkom krajín strednej Európy, dostala pevné základy a stala sa poprednou európskou monarchiou.
(oslobodené od DPH)
Súvisiace odkazy:
Informácie o produkte v Národnej banke slovenska
Popis mince:
Lícna strana: Na líci mince je herold – stredoveký oznamovateľ správ, prítomný na každej korunovácii kráľa, a veduta Bratislavy s Bratislavským hradom a korunovačným Dómom sv. Martina. Pri hornom okraji mince je názov štátu SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Medzi hradom a dómom je letopočet razby 2005, vpravo od herolda je štátny znak a po ním nominálna hodnota mince. Štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu lícnej strany mince Karola Lička KL a značka Mincovne Kremnica MK sú pod plášťom herolda pri spodnom okraji mince.
Rubová strana: Na rube mince je portrét kráľa Leopolda I. s uhorskou kráľovskou korunou v popredí. Pri hornom okraji mince je nápis KORUNOVÁCIA LEOPOLDA I. a pri spodnom okraji súčasný názov korunovačného mesta uhorských kráľov BRATISLAVA a rok korunovácie 1655. Štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu rubovej strany mince akademického sochára Michala Gavulu MG sú pod uhorskou korunou pri spodnom okraji mince.