Historický graf ceny diamantov (v USD)

DIAMANTY

 

„Diamant nie je len najcennejším drahým kameňom, ale i najhodnotnejšou vecou na tomto svete.“

Plinius

 

Slovo diamant pochádza z gréckeho slova adamas, čo znamená nezničiteľný. V minulosti ľudia verili, že diamanty sú úlomky hviezd spadnutých na zem a slzy bohov. V dobách staroveku boli tiež symbolom odvahy a sily. Stredovekí rytieri ich nosili na svojom brnení, pretože verili, že vďaka nim budú neporaziteľní. Pretože boli symbolom čistoty, používali sa aj pri liečbe mnohých chorôb a pri vyháňaní diabla. Už po stáročia symbolizujú čistú a úprimnú lásku a preto sú najtypickejším drahokamom zásnubných prsteňov.

Diamanty sú priehľadné kryštály čistého uhlíka, ktoré vznikajú za extrémnych podmienok – pri vysokom tlaku a teplote v hĺbke viac ako 150 km a na povrch sa dostávajú vulkanickou činnosťou. Získavajú sa povrchovou alebo hlbinnou ťažbou, pričom na jeden karát diamantu (0,2 g) je potrebné vyťažiť cca 250 ton horniny. Je to najtvrdší prírodný nerast a poškriabať ho dokáže len iný diamant.

Hodnota diamantov sa určuje podľa 4 kritérií (4C):

  1. CARAT (hmotnosť) – ct

Jeden karát je 200 mg. Karát sa ďalej delí na 100 bodov (jedna stotina karátu = 2 mg). Hmotnosť investičných diamantov sa pohybuje od ½ karátu. Hmotnosť sa určuje na veľmi presných diamantových váhach – najčastejšie na elektronických karátových váhach.

  1. CLARITY (čistota)

Mikroskopické čiastočky, ktoré vznikli už pri tvorbe diamantu a sú neoddeliteľnou súčasťou drahých kameňov sa nazývajú inklúzie. Dokonalo čisté diamanty sú zriedkavé, no platí, že čím menej inklúzií, tým cennejší je diamant. Pri čistote s označením SI a vyššej, obvykle inklúzie nie sú viditeľné voľným okom.

  1. COLOR (farba)

Určuje sa pomocou špeciálnej stupnice, pričom platí, že čím je diamant belší, tým je jeho hodnota vyššia. Číre diamanty sú veľmi vzácne a iba 20% všetkých vyťažených diamantov je dostatočne čistých na to, aby mohli byť použité v šperkoch. Ostatných 80% sa využíva na priemyselné účely. Ako jediný zo všetkých drahých kameňov sa diamant vyskytuje takmer vo všetkých farebných odtieňoch. Väčšina diamantov má žltkastú alebo jemne hnedú farbu.

  1. CUT (brus)

Hodnotenie brusu je pri oceňovaní diamantov to najťažšie, no zároveň najdôležitejšie, pretože zlý brus môže znížiť hodnotu diamantu až na polovicu. Brúsením diamantu získavame briliant s úžasnými optickými vlastnosťami.

Kvalitu a pravosť diamantu vám zaručuje certifikát – „rodný list“ diamantu, na ktorom musí byť uvedená hmotnosť, farba, čistota a kvalita výbrusu. Certifikáty vydávajú gemologické laboratóriá, ktoré sa zaoberajú hodnotením a meraním vlastností diamantov. Medzi obchodníkmi je nákup necertifikovaných diamantov bežný, no pre laika je takýto nákup veľmi nebezpečný. Najuznávanejšou svetovou spoločnosťou zaoberajúcou sa hodnotením diamantov je GIA (Gemological Institute of America).

Už storočia sa diamanty používajú ako investičná komodita pomocou ktorej viete svoj majetok nielen uchrániť, ale ho aj veľmi zaujímavo zhodnotiť. Predstavujú veľmi špecifickú investíciu, ktorá ponúka zaujímavý výnos pri pomerne nízkom riziku. Väčšina odborníkov odporúča investovať do diamantov 5-10% svojho majetku.

Investičné diamanty sú samostatné drahé kamene vysokej kvality, ktoré nie sú zasadené do šperku. Vďaka svojej veľkosti sa dajú veľmi ľahko skladovať a prepravovať. Držia prvenstvo v koncentrácii maximálnej hodnoty bohatstva na jednotku hmotnosti. Ich cena stúpa okrem iného aj preto, že zásoby tohto prírodného nerastu sú obmedzené a ťažba veľmi náročná a nákladná. Teda je veľmi pravdepodobné, že ich cena na svetových trhoch neustále porastie.

Zaujímavosti:

  • najväčší doteraz objavený diamant vážil pred rozdelením 3106 ct a dodnes je súčasťou britských klenotov v podobe 9 veľkých a 100 menších diamantov
  • diamanty boli prvýkrát použité do zásnubného prsteňa v roku 1477
  • V laboratóriu spoločnosti Pure Diamond v Tokiu sa pomocou novo vyvinutej technológie podarilo vyrobiť syntetické diamanty, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako tie prírodné. Dokonca spĺňajú podmienky na certifikáciu Americkým gemologickým inštitútom (GIA). Sú dokonale čisté a ich optické vlastnosti sú ešte lepšie ako optické vlastnosti prírodných diamantov. Dokážu vyrábať diamanty v širokom spektre farieb vrátane takých, ktoré sa bežne v prírode nevyskytujú.