PALÁDIUM
V porovnaní s ostatnými drahými kovmi paládium nemá až takú dlhú históriu. Bol objavený v roku 1803 anglickým chemikom, ktorý ho pomenoval podľa asteroidu Pallas.
Paládium je lesklý biely kov vzhľadom veľmi podobný striebru, ktorý nekoroduje a je odolný proti oxidácii.
Zo všetkých platinových kovov je najľahší, čo využívajú klenotníci a zhotovujú z neho podklady šperkov na zasadenie diamantov. V tejto oblasti sa s obľubou využíva aj preto, že je hypoalergénne. V šperkárstve sa v značnej miere využíva aj vo forme zliatin. Asi najznámejšou je zliatina paládia so zlatom, čo je dnes veľmi populárne biele zlato.
Používa sa tiež ako katalyzátor pri spracovaní ropy, rôznych výrobkov chemického priemyslu, v elektronike a zubnom lekárstve. Zubné protézy sú tvorené zliatinou paládia a striebra.
No jeho hlavné využitie je v automobilovom priemysle, ktorý predstavuje až 60% dopytu po tomto kove. Paládium a platina sú v podstate nenahraditeľnými surovinami pri výrobe katalyzátorov, ktoré filtrujú emisie v benzínových motoroch tak, aby spĺňali predpísané normy. Z dôvodu stále prísnejších emisných kontrol niektoré štáty Európy zvažujú úplný zákaz dieselových vozidiel. Aj vďaka tejto revolúcii na automobilovom trhu ceny paládia v posledných rokoch dynamicky stúpajú nahor.
Väčšina svetového objemu sa ťaží v Rusku a južnej Afrike. Ročne sa celosvetovo vyprodukuje cca 200 ton paládia, pričom ročný dopyt predstavuje cca 500 ton. V prípade vyčerpania existujúcich ložísk alebo obmedzenia ťažby, môže cena tohto drahého kovu prudko vzrásť.
.