Historický graf ceny platiny

PLATINA

 

Platinu poznali už starí Egypťania, no oficiálne bola prvýkrát objavená v Peru, odkiaľ sa v prvej polovici 18. storočia dostala do Európy. Najviac platiny ťaží Rusko a JAR – až 90% celkovej produkcie.

Platina je striebrolesklý kov so sivým nádychom. Patrí k najdrahším a najvzácnejším kovom, pretože v porovnaní s ostatnými drahými kovmi je v prírode najmenej rozšírená. Jej názov pochádza zo zdrobneniny španielskeho názvu striebra – plata, preto sa jej hovorí aj malé striebro. 

Patrí medzi kovy s najväčšou hustotou, čo znamená, že je to jeden z najťažších kovov na zemi. Zároveň je to však veľmi dobre kujná. Má stredne dobrú vodivosť (elektrickú aj tepelnú) a keďže nereaguje s kyslíkom, je tiež mimoriadne odolná proti korózii. Chemickým prvkom odoláva lepšie ako zlato a preto sa vo veľkej miere využíva na výrobu riadu, chirurgických nástrojov a dentálnych zliatin.

Najväčšími odberateľmi sú automobilový, chemický a sklársky priemysel, no v neposlednom rade aj klenotníctvo, kde bola po prvýkrát použitá až v druhej polovici 19. storočia. Pre vysokú rýdzosť (90-95%) nevyvoláva žiadne alergické reakcie.

Platina je rovnako ako striebro v porovnaní so zlatom veľmi podhodnotená, pretože je považovaná skôr za priemyselný než za investičný kov. Celkové množstvo vyťaženej platiny za rok predstavuje len cca 130-200 ton. Pre porovnanie zlata sa ročne vyťaží cca 3000 ton.

Keďže nepodlieha cenovým výkyvom tak výrazne ako zlato a je oveľa vzácnejšia, predstavuje veľmi zaujímavú investičnú príležitosť. Za posledných 100 rokov bola cena platiny nižšia ako cena zlata len párkrát – je to ojedinelý úkaz. 

S výnimkou ruskej centrálnej banky sa platina nevyskytuje ako rezervné aktívum, no situácia sa môže zmeniť. Tohto kovu je vo svete nedostatok a deficit sa bude ďalej prehlbovať. 

Zaujímavosti:

  • používa sa pri výrobe polopriepustných zrkadiel, pričom z viac osvetlenej miestnosti nie je možné vidieť do miestnosti menej osvetlenej (využitie v odpočúvacích miestnostiach)
  • jej zlúčeniny sú základom veľmi účinných cytostatík, ktoré potláčajú rakovinové bujnenie