Hlavnou myšlienkou kryptomeny Bitcoin bolo odtrhnúť sa od závislosti na peniazoch, ktoré nie sú ničím kryté a sú ovládané centrálnou bankou 9. júna 2021 – Odoslané v: Bitcoin – Značky: ,

BITCOIN

Keďže nepatrí nikomu, nikto nemôže menu ovládať, falšovať, ovplyvňovať ani kontrolovať peňažné toky. Umožňuje vykonávať okamžité platby komukoľvek na svete, pričom je potrebné stiahnuť si len niektorú z bitcoinových peňaženiek.

Je to deflačná mena, čo znamená, že časom sa jej hodnota zvyšuje, pretože celkové množstvo peňazí v obehu je známe a konečné a nikdy nepresiahne 21 miliónov. Tento systém je navrhnutý tak, aby postupne znižoval počet nových mincí pribúdajúcich do obehu.

Primárne bol navrhnutý ako digitálna mena, no momentálne je už dostupný aj vo fyzickej forme, čo troška rúca hlavnú myšlienku. Prvý bankomat podporujúci bitcoiny bol nainštalovaný v roku 2013 v Kanade.

Pre niektorých môže slúžiť ako vhodná mena na investovanie. Jeho cena je však veľmi nestabilná, čo sťažuje posúdenie reálnej hodnoty tejto meny.

Napriek všetkým výhodám má bitcoin, bohužiaľ, aj množstvo nevýhod:

  • nutné pripojenie k internetu – v časti sveta bez pripojenia si za bitcoiny nič nekúpite
  • nemožnosť stornovania zadanej platby – akonáhle je odoslaná, nedá sa zrušiť
  • omylom zaslanú platbu nie je možné spätne domáhať
  • nemožnosť obnoviť heslo – strata hesla = strata všetkých bitcoinov
  • stratená bitcoinová peňaženka = strata všetkých bitcoinov
  • anonimita účtov dovoľuje nelegálne využitie a nedovolenú činnosť (daňové úniky, predaj zbraní, hazardné hry,…)
  • úrady varujú pred používaním bitcoinov najmä kvôli absencii ochrany, hackerským útokom na účty a tiež z dôvodu problémovej finančnej kontroly

Naše zhodnotenie:

Bitcoiny sú fajn, no výhodou diamantov a drahých kovov je, že nie sú digitálne. Nie sú závislé na internete a majú vnútornú hodnotu, ktorú bitcoin nemá.