10 eur Slovensko 2015 – Karpatské bukové pralesy – PROOF

, ,

Strieborná zberateľská minca v nominálnej hodnote 10 eur

Svetové prírodné dedičstvo Karpatské bukové pralesy


Karpatské bukové pralesy sú cezhraničnou lokalitou svetového prírodného dedičstva, ktorá pozostáva z desiatich samostatných lokalít. Z nich sa štyri nachádzajú na území Slovenska a šesť na území Ukrajiny. Na Slovensku sú to prales Vihorlat, Havešová, Rožok a Stužica. Prvá z lokalít je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, ostatné sú súčasťou Národného parku Poloniny. Karpatské bukové pralesy vytvárajú reťaz ostrovov pôvodného prírodného lesa a ponúkajú široké zastúpenie ukážok pralesa. Predstavujú významnú celosvetovú genetickú banku buka. Pýšia sa stromami rekordných rozmerov, rastú tam jedince s mimoriadnou hrúbkou kmeňa a výškou až 58 m, čo je najväčšia nameraná výška u buka v celosvetovom meradle. Ich zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO schválil Výbor svetového dedičstva 28. júna 2007 a v roku 2011 zápis rozšíril o päť lokalít v Nemecku pod názvom Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka

Predajná cena:
(oslobodené od DPH)
229,00 
Pridať medzi obľúbené
Pridať medzi obľúbené
Nominálna hodnota mince + mena:
10 EUR
Rýdzosť:
Rýdzosť striebra 900
Krajina pôvodu:
Slovensko
Emitent/Mincovňa:
Mincovňa Kremnica
Kvalita prevedenia:
Proof
Rok emisie:
2015
Certifikát pravosti:
Áno
Náklad emisie:
6200
Hrana mince:
Text
Priemer mince v mm:
34,00mm
Balenie:
Bublina + Plastová etue
Dizajner:
Karol Ličko
§ DPH:
§66 Zákona č. 222/2004 Z.z. o DP
Doba dodania:
Ihneď k dispozícii
Stav (Bankovka // minca):
UNC // 0/0 razobný lesk

Súvisiace odkazy:
Informácie o produkte v Národnej banke slovenska
Informácie o produkte v PDF

Lícna strana:

Na líci mince je zobrazený rys ostrovid v prostredí bukového pralesa. Pri spodnom okraji mince je štátny znak Slovenskej republiky. Vľavo od neho je názov štátu SLOVENSKO, pod ktorým je letopočet 2015. Označenie nominálnej hodnoty 10 EURO je v hornej časti mincového poľa.

 

Rubová strana:

Na rube mince sú zobrazené odumreté kmene stromov – buka lesného a jedle bielej, ktoré sú kompozične doplnené mladým olisteným bukom s čiaškami plodov. V ľavej časti mincového poľa sú nápisy SVETOVÉ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO a KARPATSKÉ BUKOVÉ PRALESY. Značka Mincovne Kremnica a štylizované iniciálky mena a priezviska autora výtvarného návrhu mince Karola Lička „KL“ sú umiestnené v pravej spodnej časti mincového poľa.