10 000 Sk Slovensko 2004 – Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie
Slovenské zberateľské mince NBS, Zlaté zberateľské mince SR, Paládium, MinceVstup Slovenskej republiky do Európskej únie Pamätná bimetalová zlatá a paládiová minca v hodnote 10000 Sk Európska únia je výsledkom procesu zjednocovania Európy, ktorý sa začal po druhej svetovej vojne. Jej predchodcami boli Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ (1951), Európske spoločenstvo pre atómovú energiu a Európske hospodárske spoločenstvo (1957). K ich zakladajúcim štátom – Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Luxembursku, Nemecku a Taliansku – sa postupne pridali Dánsko, Írsko, Veľká Británia, Grécko, Španielsko a Portugalsko. Po vzniku EÚ pristúpili Fínsko, Rakúsko a Švédsko. Názov Európska únia bol prijatý vo februári 1992, keď bola v Maastrichte podpísaná Zmluva o Európskej únii, ktorá vstúpila do platnosti v novembri 1993. Európska únia je založená na zásadách slobody, demokracie, rešpektovaní ľudských práv a slobôd. Jej základným cieľom je podporovať udržateľný a vyvážený ekonomický a sociálny pokrok, najmä vytvorením zóny bez vnútorných hraníc, posilňovaním ekonomickej a sociálnej súdržnosti a zavedením hospodárskej a menovej únie s jednotnou menou. Prvého mája 2004 sa uskutočnilo najväčšie rozširovanie Európskej únie v jej histórii a k doterajším 15 členským krajinám pribudlo desať nových – Cyprus, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.
(oslobodené od DPH)
Súvisiace odkazy:
Informácie o produkte v Národnej banke slovenska
Popis mince:
Lícna strana: Na líci mince je uprostred mincového poľa na okrúhlej zlatej platničke zobrazený štátny znak Slovenskej republiky v kruhu zostavenom z dvanástich hviezd, ktoré sú symbolom Európskej únie, pod ním je letopočet razby 2004. Na rozhraní kovov je ďalší kruh s desiatimi hviezdami symbolizujúcimi pristupujúce krajiny. Na paládiovej platničke je pri hornom okraji mince v opise uvedený názov štátu SLOVENSKÁ REPUBLIKA, pri spodnom okraji je nominálna hodnota 10000 Sk. Iniciálka priezviska autora výtvarného návrhu averznej strany mince Štefana Novotného a značka Mincovne Kremnica sú v línii letopočtu razby vpravo pri hranici kovov.
Rubová strana: Na rube mince je uprostred mincového poľa na okrúhlej zlatej platničke zobrazená mapa Európy s dátumom vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie 1. 5. 2004. Mapa je obklopená do kruhu usporiadanými dvanástimi hviezdami. Na vonkajšej paládiovej platničke je v opise text VSTUP SLOVENSKEJ REPUBLIKY DO EURÓPSKEJ ÚNIE. Pri spodnom okraji mince sú štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu reverznej strany mince Jána Černaja.