5 000 Sk Slovensko 1997 – Banská Štiavnica
Mince, Slovenské zberateľské mince NBS, Zlaté zberateľské mince SRSvetové dedičstvo UNESCO Banská Štiavnica a technické pamiatky jej okolia
Pamätná zlatá minca v hodnote 5 000 Sk
Banská Štiavnica, najstaršie banské mesto na Slovensku, mala dominantné postavenie v Európe už začiatkom 13. storočia. Na listine vydanej už v roku 1275 sa zachovala najstaršia známa mestská pečať v stredovekom Uhorsku. Od 13. do 19. storočia bola jedným z najvýznamnejších stredísk ťažby zlata a striebra a súčasne najvýznamnejším centrom banskej vedy, techniky a školstva. V meste a jeho okolí bol v 18. storočí dobudovaný najdômyselnejší banský vodohospodársky systém na svete s progresívnou banskou, úpravníckou a vodočerpacou technikou. Svetový význam dosiahla zásluhou Banskej akadémie (1762-1919), ktorú tu zriadila panovníčka Mária Terézia ako prvú svojho druhu na svete. Pre jedinečné architektonické pamiatky ju roku 1950 vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Banská Štiavnica a technické pamiatky jej okolia boli v decembri 1993 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
(oslobodené od DPH)
Súvisiace odkazy:
Informácie o produkte v Národnej banke slovenska
Popis mince:
Lícna strana: Na mincovom poli je zobrazený atmosférický parný stroj, postavený banským technikom Jozefom Karolom Hellom na odvodňovanie baní.Vpravo je štátny znak Slovenskej republiky a nominálna hodnota, pri spodnom okraji mince je uvedený názov štátu "SLOVENSKÁ REPUBLIKA" a letopočet razby.
Rubová strana: Na minci sú zobrazené architektonické dominanty mesta. Uprostred je barokový morový stĺp sv. Trojice, vpravo za ním veža Starého zámku a budova radnice, v popredí neskorogotický kostol sv. Kataríny, vľavo klopačka. Pri spodnom okraji je erb mesta.