Po zlate je striebro najstarším známym drahým kovom … 20. mája 2021 – Odoslané v: Striebro – Značky:

STRIEBRO

Po zlate je striebro najstarším známym drahým kovom a nazýva sa aj mladším súrodencom zlata. V začiatkoch využívania kovov stálo striebro v tieni zlata a medi. Veľmi rýchlo si však vydobylo svoje miesto – predovšetkým ako mincový kov. Z tohto hľadiska bolo striebro omnoho rozšírenejším, pretože predstavovalo skutočné peniaze obyčajných ľudí, pričom zlato bolo skôr peniazmi bohatých. No nevyužívalo sa len ako platidlo.

Už starí Gréci a Rimania mali skúsenosti s pozitívnymi účinkami striebra, ktoré vkladali do vodojemov a studní, aby tak zabránili infekciám. Strieborné príbory, poháre a misy bránili rastu baktérií v potravinách. Na lodiach prevážali vodu v strieborných nádobách a do obuvi proti zápachu vkladali strieborné mince.

Striebro je hneď po rope druhá najužitočnejšia komodita v histórii. Má najvyššiu elektrickú a tepelnú vodivosť a vďaka týmto vlastnostiam sa využíva takmer vo všetkých odvetviach priemyslu. Dôsledkom toho dochádza k zrýchľovaniu spotreby striebra, zatiaľ čo ťažba už dlhšiu dobu stagnuje. Širšie využitie v priemysle dáva striebru väčší investičný potenciál ako zlatu. Podobne ako zlato je veľmi dobre kujné a z 1 kg sa dá vykovať cca 2 km dlhý drôt.

Zásoby striebra sú však obmedzené a prudko klesajú. Keďže je striebra nedostatok, nenájdeme ho ani v rezervách centrálnych bánk. Po vyťažení všetkých zásob ostane iba jediný zdroj a to recyklácia, ktorá nie je vždy ekonomicky výhodná. Podľa odhadov geologických expertov nám vystačia svetové zásoby zlata a striebra už len na najbližších dvadsať rokov.

Rovnako ako zlato, aj striebro predstavuje rezervu na horšie časy a jeho cena je v porovnaní s cenou zlata veľmi zaujímavá – a presne to je jeho výhoda.

Nikto nevie, čo sa stane s cenami striebra v priebehu nasledujúcich rokov. Zrejmé však je, že striebra bude na zemi menej ako dnes a ľudí bude pravdepodobne viac. Je preto možné, že investícia do striebra môže byť tou najlepšou investíciou, ktorá sa vyskytne len raz za život. Prečo teda nevyužiť túto životnú príležitosť?

Obsah striebra voči ďalším kovom v zliatine určuje rýdzosť striebra, ktorá sa väčšinou udáva v tisícinách (1/1000).

Čisté striebro má rýdzosť 1000/1000. V šperkárstve sa používa striebro s rýdzosťou 925/1000, teda zliatina s 92,5 % obsahom striebra. Investičné mince a tehly vyrábané z tohto kovu, dosahujú rýdzosť až 999,9(tzv. „Good Delivery“).

Zaujímavosti:

  • väčšinou majú zrkadlá zadnú stranu potiahnutú hliníkom, no pre tie najdrahšie a vysokokvalitné sa používa striebro, pretože odráža takmer všetko svetlo
  • v upravenej podobe je prísadou množstva antibiotík – voči striebru si  baktérie nedokážu vybudovať rezistenciu
  • používa sa v bandážach ako dezinfekčný prostriedok na rany
  • zo všetkých chemických prvkov je striebro najlepším vodičom tepla a nachádza sa aj v systéme vyhrievania zadných okien automobilov
  • koloidné striebro – je roztok striebra a destilovanej vody. Vzniká rozptýlením malých častíc striebra (nanočastíc) vo vode pomocou špeciálnych prístrojov. Je veľmi obľúbené ako pleťové tonikum, pretože zmenšuje póry, čistí a regeneruje pleť, priaznivo pôsobí pri kožných zápaloch a plesniach. Má silné antibakteriálne a antiseptické účinky.