Prečo bude cena zlata a striebra stúpať? 10. júna 2023 – Odoslané v: Striebro, Zlato

Drahé kovy sa stali nevyhnutnou súčasťou moderného investičného portfólia. Ceny zlata a striebra v tomto roku pôsobivo rastú, pričom zlato sa len nedávno priblížilo k historickému maximu. Analytici sa domnievajú, že je len otázkou času, kedy oba kovy dosiahnu nové rekordy. Tieto výhľady sú opodstatnené, keďže široká škála trhových vplyvov smeruje investorov práve k striebru a zlatu, pretože historicky sa drahým kovom darí, keď sa globálne ekonomické podmienky zhoršia.

A tu sú 3 hlavné dôvody, prečo ich cena ešte porastie:

1. DOPYT

Minuloročný dopyt po zlate vzrástol o 18 % na 4 741 ton. V prípade striebra sa trh už potopil do dlhodobého nedostatku ponuky, z ktorého sa môže zotavovať roky. Najnovšie údaje uvádzajú, že ročný dopyt po striebre tiež vzrástol o 18 % na rekordných 1,24 miliardy uncí. Výsledkom bola už druhý rok po sebe nedostatočná ponuka na úrovni 237,7 miliónov uncí, čo je najvýraznejší deficit v histórii.

Len centrálne banky minulý rok nakúpili rekordných 1087 ton zlata a nákupná horúčka pokračovala aj v roku 2023. Počas prvých troch mesiacov pridali centrálne banky do globálnych rezerv celkovo 228 ton. Nákup centrálnych bánk pravdepodobne zostane silný a bude základným kameňom dopytu počas celého roku 2023.

Dopyt po minciach a tehličkách tiež medziročne vzrástol o 5 %, pričom dopyt v USA dosiahol najvyššiu štvrťročnú úroveň od roku 2010 v dôsledku obáv z recesie a úteku do bezpečia uprostred bankových turbulencií.

Rôznorodé zdroje dopytu po zlate podporujú jeho úlohu a výkonnosť ako globálneho aktíva.

2. FED

Fed nedávno oznámil svoje 10. zvýšenie úrokových sadzieb za niečo vyše roka. A práve úrokové sadzby sú tým, čo skutočne určuje výkonnosť zlata v dlhších obdobiach. Podľa predsedu Fed-u musí centrálna banka ešte posúdiť dôsledky nedávnych zlyhaní bánk, počkať na vyriešenie rokovaní o dlhu USA a sledovať priebeh inflácie.

Analytici tvrdia, že toto prostredie výraznej ekonomickej neistoty „zostane pre zlato pomerne pozitívne. Niektorí poznamenali, že pri toľkej neistote by mal byť trh so zlatom schopný udržať podporu medzi 2 000 a 1 980 dolármi za uncu.

3. BANKOVÁ KRÍZA

Americká banková kríza zvýšila dopyt po zlate ako náhrade nižších reálnych sadzieb a tiež ako ochrane proti katastrofickému scenáru. No keď hovoríme o bankovom sektore, tak sa zdá, že to najhoršie ešte len príde. Americký bankový sektor sa opäť dostal do hlbšej krízy, keď vláda zabavila aktíva First Republic Bank. Išlo o druhé najväčšie zlyhanie banky v histórii USA. Na Wall Street nasledoval výpredaj akcií bánk, čo je znakom toho, že neistota naďalej sužuje odvetvie napriek ubezpečeniam finančných regulátorov a bankárov.

Krach bánk vedie k pochybnostiam o relatívne zdravých bankách, čo môže spôsobiť finančnú nákazu, ktorá by mohla ovplyvniť širšiu ekonomiku. To je mimoriadne dobré pre vyhliadky zlata, ktoré pozitívne reagovalo na paniku na trhu spôsobenú zvýšenými obavami medzi investormi.

Turbulencie v bankovom sektore, pretrvávajúce geopolitické napätie a náročné ekonomické prostredie spôsobili, že úloha zlata ako aktíva bezpečného prístavu vystúpila do popredia.

V tejto situácii je pravdepodobné, že dopyt tento rok ešte porastie.

Naozaj nie je na čo čakať, navštívte náš ZLATÝ PRÍSTAV a diverzifikujte svoje investičné portfólio, aby ste čo najlepšie ochránili svoje finančné prostriedky.