Vedia centrálne banky niečo, čo my nie??? 10. marca 2023 – Odoslané v: Zlato

V roku 2022 dosiahol dopyt centrálnych bánk po zlate historické maximum a do svojich zásob pridali ohromujúcich 1 136 ton drahého kovu. Ide o najväčší nárast zlatých rezerv za posledných 70 rokov v hodnote neuveriteľných 70 miliárd dolárov.

Rozširovanie zlatých rezerv však pokračuje aj v roku 2023.

Najväčší nákupca v roku 2022 bol zároveň aj najväčším kupcom v januári 2023, a to Centrálna banka Turecko, ktorá pridala k svojim oficiálnym zlatým rezervám 23 ton a jej rezervy teraz predstavujú 565 ton.

Čínska ľudová banka v priebehu mesiaca január opäť nakúpila a pridala 15 ton k 62 tonám zlata vykázaným medzi novembrom a decembrom 2022. Jej zlaté rezervy teraz dosahujú 2 025 ton.

Národná banka Kazachstanu v januári zvýšila svoje zlaté rezervy o skromné ​​4 tony, čím sa jej rezervy v zlate zvýšili na 356 ton.

Európska centrálna banka ohlásila v januári nárast o takmer 2 tony svojich zlatých rezerv. V tomto prípade však nešlo o priamy nákup zo strany banky. Súviselo to so vstupom Chorvátska do menovej únie.

Centrálna banka Uzbekistanu bola jediným predajcom v priebehu mesiaca, ktorý znížil svoje oficiálne zlaté rezervy o takmer 12 ton a jej držba zlata teraz predstavuje 384 ton.

Rovnako ako centrálne banky nakupujú zlato, aby ochránili svoju ekonomiku pred infláciou a ekonomickou neistotou, aj vy môžete použiť svoje zlaté úspory na ochranu svojich osobných financií. Zoberte si príklad z centrálnych bánk a začnite si budovať svoje zlaté rezervy.